Tasarım Öğrencilerine Açık Çağrı

Tasarım Bienali’nde Konuğum Olun!

2016’da 3. Tasarım Bienali için 25 tasarım öğrencisini İstanbul’da ağırlamıştık. Bu sene bazı maddi belirsizlikler nedeniyle geç kaldık. Bu nedenle hazırlanmak için gençlere çok az zaman kaldığının farkındayım. Ancak gene de böylesine önemli bir konuda her tür imkanı zorlayıp gençlere bir fırsat sağlamaya devam etmek istiyorum. Şu an itibariyle 20 öğrenci için katılım kesin. Eğer imkanlar izin verirse sayı 30’a çıkacak. Şartları ve sağlanacak olanakları aşağıda görebilirsiniz. Öğrenci seçimlerinde benim herhangi bir etkim olmayacak. Kim olduğunu geçen sefer olduğu gibi bu sefer de açıklamak istemeyen küçük ama güvenilir bir jüri gelen başvuruları değerlendirecek.

Burada dahi ya da yeri göğü inleten tasarımcılar aramıyoruz. Sadece tasarım öğrencilerine bir imkan yaratmak istiyoruz, hepsi bu. O yüzden seçim için iki ayrı değerlendirme kriteri olacak. Çünkü bazı insanlar çok iyi işler yapabilir ama kendini iyi ifade edemez. Buna karşın bazılarının işleri çok iyi değildir ama istek ve niyetleri güzeldir. Ben bu ikisinin de değerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle jüri hem tasarımları, hem de mektupları ayrı ayrı değerlendirerek puan verecek. Sonra bu puanlar toplanarak gelecek öğrenciler seçilecek. Gençlerden tek beklentim programa düzenli katılım sağlamaları. Sonuçta amaç İstanbul’a turistik bir gezi düzenlemek değil.

Bütçe kısıtım nedeniyle sınırlı sayıda genç bu imkandan yararlanabilecek. Elimden gelse bu imkanı çok daha fazla gence tanımak isterdim. Ancak olanaklarım daha fazlasına izin vermiyor. O yüzden seçilemeyen gençler lütfen gönül koymayın.

http://aschoolofschools.iksv.org/tr

Koşullar:
1. Tasarım (mimari, peyzaj, moda, endüstriyel tasarım, grafik, web tasarım) öğrencisi olduğunu belgelemek. (Öğrenci belgesi, öğrenci kimliği veya okuldan bir yazı. Mezun öğrencilerin katılımı mümkün değil.)

2. 18 yaşını doldurmuş olmak. ( Daha küçükleri de dahil etmek isterdim ama, İstanbul’da reşit olmayan gençlerin sorumluluğunu almam mümkün değil ne yazık ki)
3. İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki illerde yer alan okullarda öğrenci olmak.
4. Neden bu projede yer almak istediğinizi anlatan yarım sayfayı geçmeyen bir yazı ve çalışmalarından örnekleri göndermek. (Jüri değerlendirmesi bu ikisi üzerinden yapılacak.)

5. Başvuru için son tarih 10 Eylül, başvuru adresi ecelibologlu@gmail.com (Sevgili Ece başvurularınızı jüriye iletecek)

Sunulacak olanaklar:
1. Ulaşım
2. 4 veya 5 yıldızlı otellerde 2 gece konaklama
3. Günlük 150 TL harcırah
4. Tasarım Bienali’nin tüm sergilerini profesyonellerle gezme imkanı
5. Tasarımcılarla söyleşiler
6. Tasarım atölye ve stüdyolarına geziler